Dřevěný pavlačový dům

Autoři: Vanda Štěpánová, Marek Jan Štěpán, Jan Vojtíšek
Vyhlašovatel soutěže: Ministerstvo obchodu a průmyslu ČR
Místo: Třeboň
Projekt: 2006
Fotografie: archiv ateliéru

 

Dům je navržen jako pavlačový pro malé město.  Je třípodlažní se suterénními garážemi, s plochou střechou. Domovní pavlačové komunikace jsou vertikálně propojené schodišťovými rameny. Stavba, dlouhá 64 metů, je situována paralelně s ulicí, pavlačemi na západ - k cestě.

Konstrukce, materiály

Výhodou dřevostavby je možnost odhalení nosné konstrukce z tyčových prvků v exteriéru. Z tohoto důvodu jsme konstrukci navrhli i jako dekoraci - systém X lepených dřevěných nosníků, projevujících se vně i v interiérech. Vždy dva X nosníky 16/25 cm za sebou tvoří příčnou stěnu na hloubku domu - 14 m. Tyto „stěny“ se opakují 17x. Obvod domu tvoří „síť z X nosníků, které mají funkci zavětrování stavby v obou směrech, také nosnou a estetickou.

Příčný systém umožňuje pracovat s hloubkou delších fasád - západní strana má hloubku pavlače se schodišti, východní strana s pokoji je pojednána průběžnou lodžií.

Základní modul příčného nosného systému je 3,9 m - šířka jednopokojového bytu. Hloubka bytové buňky je 10 m, s jádrem v třetině dispozice.

Stropy jsou dřevěné trámové. Celý dům stojí na soklu – suterénním  patru s garážemi řešenými jako vodostavebná železobetonová krabice, s v nitřními sloupy. Vjezd do garáží je rampou z boku domu.

Skladba bytů, podzemní podlaží

Konstrukce umožňuje skladby bytů různých velikostí. Jedna „buňka“ o ploše 36 m2tvoří jednopokojový byt. Dvě propojené „buňky“ o ploše 72 m2tvoří třípokojový byt. Dvě „buňky“ o ploše 63,5 m2tvoří dvoupokojový byt. Oproti třípokojovému je byt menší o místnost zázemí domu, přístupnou z pavlače.

V domě se nachází 10 jednopokojových, 6 dvoupokojových a 13 třípokojových bytů. V přízemí jsou umístěny domovní prostory jako kočárkárna, místnost pro kola, úklid. Na patře jsou sušárny, místnost pro uskladnění. V podzemním podlaží jsou po rampě přístupná kolmá parkovací stání, sklepní boxy.

 Záměrem bylo proniknout do principu dřevostaveb, hledat jejich přednosti a navrhnout bytový dům plný funkce i elegance.  Odhalením dřevěné nosné konstrukce se objevila možnost jejího „dekorativního“ využití. Vysokým řádem X nosníků je kce posunuta do moderní role, která ji odlišuje od běžných staveb tradičních, nebo utilitárních stylů.