Freedomek no. 001 (S)

Autor: architekt Marek Jan Štěpán
Produkce: Jiří Brosch
Spolupráce: Jan Martínek, Jakub Staník, Barbora Barathová, Petr Hradil, Michal Schwáb, Tomáš Jurák, František Brychta, Anne Schaufuss
Užitná plocha: 23 m2 + 7 m2 terasa
Zastavěná plocha:28 m2
Obestavěný prostor: 90 m3
Váha: 9 t
Projekt: 2007 - 2010
Realizace: 2010

Dodavatel: Freedomky s.r.o.
Fotografie: Jiří Pařízek, Linda Neméth, archiv ateliéru


 

Koncept

Freedomek je jednoduchý, praktický, ekologický, mobilní, snadno přemístitelný obytný modul, který skýtá veškeré pohodlí a komfort. Modul Freedomku je velký tak, aby v něm mohl člověk pohodlně a dlouhodobě přebývat: základní rozměr buňky je 7 metrů na délku a 4 metry na šířku a má 2,5 metrovou sklápěcí terasu. Uvnitř je vše, co člověk potřebuje k životu – obytná místnost s kuchyňským koutem, ložnicí a koupelnou s toaletou o celkové podlahové výměře 23m²; součástí je „sklápěcí" terasa. S ohledem na nevelké rozměry je prostor rozvržen přísně funkčně a vybavení promyšleno do posledních detailů s nábytkem navrženým na míru. Interiér je kompaktní z dubu (podlaha, stěny, strop), do ní jsou vkládány barevně odlišené niky – kuchyňská, spací a krbová. Freedomek je osvětlen LED světly a ozvučen. Vzhledem ke dřevěné konstrukci a proporcím jsou jeho akustické vlastnosti skvělé. Díky abstraktní architektonické formě se hodí do města, na vesnici i do volné přírody.

Materiály

Hlavní konstrukce je z lehkého celodřevěného skeletu ze sušeného smrkového dřeva. Skelet je opláštěn spolupůsobící konstrukční deskou aby tvořil plošné dílce (stěnové, podlahový a stropní dílec).V konstrukci podlahy je váha roznesena k místům bodových základů. Celá konstrukce je speciálně vyztužena pro manipulaci při dopravě a zavěšení na jeřábu. Tepelná izolace tvoří rohož z technického konopní. Tato izolace má oproti standardním minerálním vyšší schopnost teplotní a vlhkostní akumulace. Fasáda je z vodorovně kladených dubových latí dvojího profilu. Okna jsou dřevohliníková, hlavní posuvné okno je posuvné. Freedomek je vyroben ve výrobní hale, na místo určení jej převezl tahač a položil na jednoduché základové patky. Použity jsou ekologické materiály. Terasa Sklopná terasa, přezdívaná novináři padací most, je typický znak Freedomku No. 001. Má 7 m2 a je z jedné strany pochozí a z druhé strany fasádou. Když odejdete můžete zavřením terasy vytvořit z Freedomku nedobytný kubus. Ovládání terasy poháněné hydraulicky je umístěno v exteriérové trezorové skříňce.

Vize

Chcete jej? Může to vypadat asi takto: kontejner je vyrobený v hale. Několik kusů je skladem, ty mohou být na místě již zítra. Přejete si jinou barvu, nebo dřevo? – dodá se za 2 měsíce. Na místě se jeden den umístí základové patky, druhý den přijede náklaďák s jeřábem a složí jej přímo na ně. Uvnitř je vše, co k životu potřebujete včetně skleniček na pití. Přípojky? Nejsou potřeba, na střeše jsou elektrovoltaické panely i solární panel pro ohřev vody, ve skříni přístupné zvenčí plynová bomba pro vaření, v zimním období se topí krbem, odpad se odváží.Jeden nestačí? Pak jich bude celé hnízdo. (4/2010)