Freedomek No. 013 (M)

Autor: Marek Jan Štěpán
Spolupráce: Lukáš Svoboda, Michal Schwáb, František Brychta,
Užitná plocha: 37,5 m2 + 20 m2 terasa
Zastavěná plocha: 47,6 m2
Rozměr: 4,1 x 11,6 x 3,25 m
Obestavěný prostor: 155 m3
Váha: 18 t
Projekt: 2011-2012
Realizace: 2012
Dodavatel: Freedomky s.r.o.
Fotografie: Jiří Pařízek, archiv ateliéru

 

Tento mobilní dům je druhou generací freedomku a navazuje na No.001. Při jeho koncipování jsem přemýšlel o návratu člověka ke kořenům, o tradičních principech bydlení, o zcela jednoduchých, ale dnes opomíjených věcech. Má sloužit člověk domu, nebo právě opačně?  Kam zmizel všemi muži milovaný divan v kuchyni, kam se poděly stolky na milostné dopisy? Na prvním místě je zde svoboda člověka a úcta k jeho času.

Dispozičně je řešen jako byt 2 plus kk, jeho centrem je obytná kuchně. V ní je umístěno tzv. freesezení - hlavní odpočinkový prostor, připomínka babiččina divanu. Vedle něj je pracovní místo, které se dá zavřít stejně, jako staré stolky na milostné dopisy.

Tento mobilní dům je vyroben z 95 % ze dřeva. Jeho nosná konstrukce z lepeného dřeva má přesné spoje podle švýcarského patentu. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má vynikající fázový posun den-noc. Plášt´ Freedomku je difuzně otevřený, fasáda je zpracovaná ze severského modřínu. Vytápění domu je kombinované teplovzdušné s rekuperací a biolihovým krbem.
Interiér je kompaktně ze smrkové biodesky s bílými nikami a černým zádveřím.

Freedomek No. 13 pracuje s principy selské ekologie, tedy racionální ekologie tvořené »selským rozumem«, ne tlakem technologických firem. V tomto vnímání pak vítězí jednoduché principy nad složitými technologickými celky. Nepoužívá nejrůznější pseudoekologické součásti, které jsou v rámci konkrétního řešení neefektivní a spíše projekt prodražují a jen sledují líbivé trendy. Ne vždy je ekonomicky i ekologicky přínosné vytvářet za každou cenu pasivní domy nebo využívat komplikované řízení domu.