Freedomek Jednašedesátka (MxS)

Místo: Tachov
Autor: Marek Jan Štěpán
Spolupráce: František Brychta
Klient: Mošna & Možiová
Zastavěná plocha: 46 m2
Užitná plocha: 122 m2,  (carport 36m2, terasa 30m2)
Návrh: 2013 - 2017
Realizace: 2017
Foto: BoysPlaysNice, archiv ateliéru

Stojí za trnkama, kamarádí se šnekama.

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061 byl na pozemku sestaven během jednoho podzimního pátku od 7 do 15 hodin. Sousedka vracející se z práce byla odpoledne velmi překvapena, když ještě ráno jela kolem prázdného pozemku. Následně navazovala montáž carportu a terasy. Využívá plně skladebnost a velikost předešlých autorových modulů  a skládá je nad sebe menší S (4x7m) na větší M (4x11,5m), proto i jejich název MxS. Moduly byly přivezeny na místo již plně zařízené včetně nábytku. Tachovská jednašedesátka se vypíná do výše a svými proporcemi připomíná stylizovaný parník i s horní terasou – palubou na přídi. K opravdovému hausbótu mu chybí jen voda, v níž by kotvil. Je vůbec prvním patrovým freedomkem u nás a má speciální autorem signovaný štítek.

Jednašedesátka koncepčně navazuje na meziválečné teorie Karla Teigeho o podobě minimálního bytu, navazuje tak na vývoj již od prvního modulu No. 001 z roku 2010, který stál na Václavském náměstí pod koněm. Nyní po několika letech nachází  inspiraci v patrových baťovských čtvrt- a půldomcích ve Zlíně. „Přespal jsem v jednom půldomku ve Zlíně a to mě výrazně inspirovalo“, říká Marek Štěpán. K baťovským domkům  se přibližuje svým měřítkem i způsobem organizování vnitřního prostoru.  Prací se členěním fasády a proporcemi okenních otvorů pak může připomínat Le Corbusierovy domy v obytné čtvrti Pessac. Současný trend však směřuje k mobilnímu a úspornému bydlení: je patrný i ze známého projektu „nomádské“ bytové buňky Loftcube německého designéra Wernera Aisslingera.  Projekty Loftcube a Freedomky  spojuje sen o svobodě a ekologické aspekty, v základním konceptu se však odlišují. Freedomky totiž nabízejí reálnou možnost, jak cenově adekvátně, a přitom kultivovaně bydlet. Jsou to důmyslně koncipované domy nevelkých rozměrů, jejichž přednostmi jsou promyšlená organizace prostoru nesoucí typický rukopis Atelieru Štěpán, dobré funkční vlastnosti, kvalita provedení i ekologické parametry. O jejich oblíbenosti u nás i v zahraničí svědčí realizace více než stovky modulů.

Jednašedesátka  je vyrobena z 95 % ze dřeva. Její nosná konstrukce je z lepeného dřeva a má přesné spoje podle švýcarského patentu. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má přínosný fázový posun den – noc. Fasáda je difuzně otevřená, ze severského modřínu. Vytápění domu je sálavými panely, větrání lokální rekuperací, okna jsou dřevěná s trojsklem. Dům je uložen na pětici zemních pasů. Interiér je bílý a dřevěný a odráží tak hlavní konstrukční materiál domu. Nábytek je vyroben z březové překližky se skrytými úchyty, podlaha a schodiště jsou z masivního dubu.  

Jednašedesátka freedomek pracuje s autorovými principy selské ekologie, tedy racionální ekologie tvořené »selským rozumem«, ne tlakem technologií. V tomto vnímání pak vítězí jednoduchá a domyšlená řešení nad složitými technologickými celky. Nepoužívá nejrůznější pseudoekologické součásti, které jsou v tomto rámci neefektivní, neekonomické a jen sledují líbivé trendy.  Ověřením principů jsou roční náklady na energie u tohoto tachovského freedomku v příjemné výši 21,5 tis. Kč.