Expozice relikviáře sv. Maura

Název: Expozice relikviáře sv. Maura
Místo: Hrad Bečov
Autoři: Marek Jan Štěpán, Jan Martinek
Projekt: 2015
Foto: archiv ateliéru

 ZÁKLADNÍ POJETÍ

Návrh vlastní expozice pracuje s gradací atmosféry a rytmem děje při jejím průchodu. Předpokládáme spíše větší měřítko jednotlivých kusů mobiliáře, tak aby se dal minimalizovat počet jeho kusů. Koncepčně je řešena expozice  v oddělení od vlastní stavební památky.  Materíál povrchů vlastního domu předpokládáme konzervační s povrchovou úpravou s vnímatelným rukopisem malíře. Výstavní mobiliář pak s převahou skla a neutrálně  stříbřitěšedě mořeného dřeva. V zobrazení  schémat na plakátech je jeho abstrahovaná barevnost.

Těžiště expozice je v místností s vlastním relikviářem. Místnost je zahalena do pláště tajemství – a to doslova. Stěny s okny a dveřmi jsou zakryty nerezovým závěsem , který tvoří abstraktní pozadí a soustředí tak pozornost na vlastní exponát. Dává ale zároveň vnímat tušené prostorové souvislosti s okolním domem.  Podvědomé konotace mohou vzniknout i připomínkou na raně středověké drátěné košile brnění pro zasazení do dobových souvislostí exponátu. Exponát je zasazen ve skleněné vitrině, která má odezvy ve stropu i podlaze – jakoby se zde zjevil jen tak.  Tato část expozice klade důraz především na sakrální a kultovní linku relikviáře.

Všechna podoby relikviáře chceme mít v expozici natočeny na stejnou světovou  stranu. Za zmínku stojí ještě průchod  stylizovaným relikviářem s časovou linkou, či místnůstky věnované kultu světců. Ostatní viz. plány.